Çocuk Yaşam Merkezi Sosyal Çalışmacı İş İlanı

Çocuk Yaşam Merkezi Sosyal Çalışmacı İş İlanı

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Suna’nın Kızları ülkemizdeki sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarının gelişmesine önemli katkılar sunmuş Suna Kıraç’ın eğitim alanındaki çabalarını, değerlerini, hedeflerini ve vizyonunu yaşatmak amacıyla  Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında kurularak yolculuğuna başladı. 

Suna’nın Kızları, çocukların gelişim ihtiyaçlarını karşılayan eğitim imkanlarına erişmelerine ve bu süreci en çok kazanımla tamamlamalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Çocuk Yaşam Merkezleri :

Suna’nın Kızları olarak 6 Şubat 2023 depremlerinden yaklaşık 1 ay sonra en fazla etkilenen iller arasında olan Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’e ihtiyaç tespiti ve durum analizi yapmak için saha ziyaretleri yaptık. Ziyaretler sırasında geçici barınma alanlarını kız çocuk odaklı bakış açısıyla değerlendirdik ve kız çocuklarla yaptığımız görüşmelerden çocukların gündelik yaşamlarına ve ihtiyaçlarına yönelik tespitlerde bulunduk. Bu ihtiyaçlar ve bulgulardan yola çıkarak 12-18 yaş arasındaki çocukların, iyi olma hallerini gözetmek ve iyi zaman geçirmelerini desteklemek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile Suna’nın Kızları Çocuk Yaşam Merkezlerimizi kurduk.

Çocuk Yaşam Merkezlerimiz, kız çocukların özgün ihtiyaçları başta olmak üzere, tüm çocukların akranlarıyla sosyalleşebilecekleri, birlikte ve tek başlarına vakit geçirebilecekleri bir alana duydukları ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak Mahalle Odaklı Çözüm Topluluğumuz tarafından geliştirildi.

Merkezlerimizde, özellikle 12-18 yaş grubundaki çocukların fiziksel ve duygusal iyi olma hallerini destekleyecek programların uygulanacağı çok amaçlı salon ve atölye ile psikolog desteğine erişebilecekleri bir görüşme odası, kendi başlarına zaman geçirebilmelerini sağlayacak sakin oda ve akranlarıyla sosyalleşebilecekleri kafeterya yer alıyor.

Merkezlere bir yetişkin eşliğinde gelip kaydolan çocuklar, 10 günlük Suna’nın Kızları Esenlik Programı’nı tamamladıktan sonra topluluk paydaşlarımız tarafından geliştirilen atölyelere ve kendi ilgi ve isteklerine göre belirlenen aktivitelere katılım sağlıyorlar.

İş Tanımı

Depremden etkilenen illerde Suna’nın Kızları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşgüdümünde ve işbirliğinde kurulacak Çocuk Merkezinin genel koordinasyonun yürütülmesi.

Depremden etkilenen bölge Çocuk Yaşam Merkezinin  idari koordinasyon süreçlerini yürütmek,

·        Çocuk Yaşam Merkezinde uygulanacak programların haftalık/aylık planlamasının yapmak ve hayata geçirilmek 

·        Eğitmenlerin/kolaylaştırıcıların/sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin oryantasyonlarını gerçekleştirmek,

·        Merkez ve çevre köylerde/mahallelerde gerçekleştirilecek etkinliklerin günlük, haftalık ve aylık çalışma çizelgesini oluşturmak

·        Sivil toplum ve kamu paydaşlarıyla işbirliğini ve iletişimini sürdürmek,

·        Suna’nın Kızları Çocuk Güvenliği Politika Belgesi, Davranış Kuralları ve Çocuk Katılımı Politika Belgelerinin yaşama geçtiğinde emin olmak, 

·        Eğitsel malzeme, araç ve gereçlerin (demirbaşların) sürekliliğini sağlamak, zarar görmemesi için gerekli önlemleri almak

Aranan Nitelikler

·        Üniversitelerin Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi gibi ilgili bölümlerinden (Tercihen Yüksek Lisans) mezunu

·        Sivil toplum kuruluşlarında en az 5 yıl toplum merkezi deneyimi olan (tercihen kız çocuklar ve ergen yaş gruplarıyla çalışma deneyimi olan)

·        Takım çalışması ve ilişki yönetimi yetkinliklerine sahip

·        Analitik, sonuç odaklı, dikkatli iş takibi yapabilen

·        Ms Office programlarını iyi derecede kullanabilen

·        İyi derecede Arapca ve/veya Kürtce bilgisi olan

Başvuru Bilgisi

· Suna ve İnan Kıraç Vakfı birlikte çalıştığı, hizmet verdiği bireylerin refahını korumaya, geliştirmeye ve onlar için güvenli alanlar yaratmaya kararlıdır; tüm çalışan ve gönüllülerinden bu taahhüdü gerçekleştirmelerini bekler. Vakfın amaç ve ilkeleriyle bağdaşmayan davranışlar konusunda sıfır tolerans politikasına sahiptir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı ayrıca çocuk güvenliği standartları ve ilkelerini de kabul eder ve bu ilkeleri kurum çalışmalarında anaakımlaştırır. Seçilen tüm adayların bu standartlara ve ilkelere uymaları beklenir; bu nedenle adaylar referans kontrolü  sürecinden geçeceklerdir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir