Sosyal İnceleme Raporu

Sosyal İnceleme Raporu

Bu rapor sosyal hizmet uygulaması dersi kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanmış olup ideal sosyal inceleme raporunun nasıl olmasına dair bir iddia taşımamaktadır. Raporda yer alan bilgi ve olaylar öğrenci tarafından doldurulmuştur.

Olgu Tanıtımı

Anne Ayşe Mercan *** doğumlu, ilkokul mezunu ve gelir getirici bir işte çalışmamaktadır. Ayşe Mercan ilk evliliğini ailesinin onayı ile isteyerek gerçekleştirir. Söz konusu evlilikle Aslı Demir dünyaya gelir. İlk eşinin vefatından sonra eşinin ailesinin baskısı sonucunda kaynı Kerim Demir ile 2. evliliğini gerçekleştirir. Çiftin evliliğinden 3 çocuk dünyaya gelir. Derya Demir çiftinin son ve tek kız çocuğudur. Derya Demir’in ağabeyi gaz suçundan ceza alır ve denetimi serbestlik hizmet modelinden yararlanır.

Baba Kerim Demir *** yılında ekonomik nedenlerle işçi olarak Avusturya’ya gider ve yerleşir. Çift 10 yıl önce boşanır ve müşterek çocuklarının velayeti anneye verilir. Derya Demir anne ve iki ağabeyi ile birlikte yaşamaya devam eder.

Derya Demir Kemal Yılmaz ve Ece Tosun isimli kişilerle arkadaşlık yapar ve Kemal Yılmaz ile duygusal yakınlaşma yaşar. Derya Demir’in Kemal Yılmaz ile aileden habersiz kaçması üzerine annenin emniyete yaptığı başvuru sonrası adı geçen çocuk il Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği tarafından **** tarihinde çocuk koruma müdahale ve değerlendirme birimine götürülür ve daha sonra sosyal hizmete terhisi yapılır. Duygu Demir’in kurum bakımına tepkisel yaklaşımı, iki kez kurumu izinsiz terk etmesine neden olur. Bunun üzerine aileye dönüş projesi çerçevesinde hazırlanan sosyal inceleme raporu aşağıda sunulmuştur.

Sosyal İnceleme Rapor Nedeni:

Kuruluşumuzda koruma ve bakım altında bulunan Derya Demir isimli kız çocuğunun 53 95 senedir çocuk koruma kanunu kapsamında aileye teslim durumunun değerlendirilmesi

Kuruluş:*** Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Rapor Tarihi: ***

Rapor Numarası: **

Müracaatçının

Adı soyadı: Ayşe Mercan

T.c Kimlik Nosu: **

Anne-Baba adı: Gülay – Yunus

Doğum yeri ve tarihi: ***

Cinsiyeti: Kadın

Medeni Durumu: Bekar

Öğrenim Durumu: İlkokul mezunu

İşi: Ev kadını

Sosyal güvencesi: –

Aylık geliri: ***

İkamet adresi:***

Hizmetten yararlanacak bireyin

Adı soyadı: Derya Demir

T.c Kimlik Nosu: **

Anne-Baba adı: Ayşe- Kerim

Doğum yeri ve tarihi: ***

Cinsiyeti: Kadın

Medeni Durumu: Bekar

Öğrenim Durumu: İlkokul Mezunu

İşi: Ev kadını

Sosyal güvencesi: –

Aylık geliri: ***

İkamet adresi:***

Sosyal incelemenin

Tarihi: **

Yapıldığı: Derya Demir’in evi

Bilgi kaynakları: Ayşe Mercan’ın görüşleri, dosya bilgileri.

Genel Tanıtım

İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği tarafından **** tarihinde çocuk koruma ilk müdahale ve değerlendirme birimine teslim edilen Derya Demir isimli çocuğun tertibi *** tarihinde kuruluşumuza yapılmıştır. Derya Demir’in kuruluşumuza kabulünün yapıldığı *** tarihinden *** tarihine kadar kuruluşumuzda kalmış, *** tarihinde kuruluşu terk ederek kaçak duruma düşmüştür. Derya Demir *** tarihinde kuruluşa polis memurları eşliğinde getirilmiştir. Derya Demir *** tarihinde tekrar yurdu izinsiz terk etmiştir. Derya Demir kurumu izinsiz terk ettiği dönemde annesi Ayşe Mercan ile çocuğun üstün yararı adına iletişim sürdürülmüştür.

Derya Demir kuruluş bakımına alındığı süreçte anne ve babasının 10 yıldır ayrı olduğunu babasının yurt dışında yaşadığını ve babasıyla iletişim içinde olmadıklarını. Ağabeyinin kendisine fiziksel şiddet uyguladığını, Kemal Yılmaz isimli şahısla uzun bir süredir ilişkisinin olduğunu, bu şahısla *** yılının *** ayında Kastamonu’ya ailesinden habersiz bir şekilde gittiğini ifade etmiştir. Bu şahsın kendisine herhangi bir zarar vermediğini ancak ailesinin bu arkadaşlığı onaylamadığını, bu sebeple ailesinin kendisine psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığını ifade etmiştir.

Annesi Ayşe Mercan ile *** tarihinde telefon ile görüşülmüş anne Ayşe Mercan kızından haber alamadığını ve kızı hakkında endişeli olduğunu. kızının Kemal Yılmaz ve Ece Tosun isimli arkadaşlarının yanında olabileceğini belirtmiştir. Anne Ayşe Mercan’ın söz konusu ifadesi üzerine *** İl Emniyet Müdürlüğü’ne Kemal Yılmaz ve Ece Tosun isimli şahıslarının adres bilgileri gönderilerek değerlendirmenin bu şahsın yanında olabileceği bilgisi yazı ile bildirilmiştir.

*** İl emniyet müdürlüğü tarafından Ece Tosun’un ifadesi alınmış, şahıs değerlendirmenin yanında olmadığını, kendisinden uzun süredir haber alınmadığını ifadesinde belirtmiştir. Anne Ayşe Mercan’ın kızı Derya Demir’in erkek arkadaşı Kemal Yılmaz’ın tecavüzüne uğradığını, olayın bir inşaat alanında gerçekleştiğini öğrendiğini dile getirmiştir. Kemal Yılmaz ve Ece Tosun isimli şahısların Duygu Demir ile uyuşturucu madde sağladığını, kızının da bunun sözlü olarak ifade ettiğini belirtmiştir. Anne Ayşe Mercan kızının evine geldiği dönemde yurda dönmekten çekindiği için kaçtığını söylediğini, evde kalmak istediğini, kendisinin de kızının bakımını üstlenme konusunda istekli olduğunu ifade etmiştir. Derya Demir annesinin yanına döndükten kısa bir dönem sonra tekrar evden kaçmış, anne çocuğun evde olduğu kısa dönemde çocuğun arkadaşları ile haberleştiğini, cinsel içerikli konuşmalar yaptığını, yoksulluk yaşadığı için saldırgan davranışlar sergilediğini, evden izin alarak kısa bir süreliğine çıktığını fakat geri dönmediğini ifade etmiştir. *** tarihinde çocuk tekrar ailenin ikamet adresine dönmüş, anne tarafından yetkili polis memurlarına teslim edilmiş ve kuruluşumuza polis memurları eşliğinde getirilmiş fakat çocuk yine tekrar izinsiz terk etmiştir.

Söz konusu çocuğun annesiyle yapılan görüşmelerde anne kız çocuğunun yanında olduğunu, kendisinin de kızı yurda teslim etmek istemediğini ve kızının tedavisini kendisinin üstelenebileceğini ifade etmiştir. Bunun üzerine ailenin ikamet adresine inceleme yapılmak amacıyla gidilmiştir.

Kişisel Özellikler

Derya Demir’in fiziksel gelişimi yaş grubu ile uyumludur. Derya Demir’in öz bakım becerileri normaldir. Kendisini ifade edebilir, dik başlı, agresif ve sinirli bir izlenim bırakmıştır. Kurum bakımını kesin bir dille reddetmektedir. Derya Demir annesine karşı öfkeli bir tutum sergilemektedir. Derya Demir’in sadece kaçarak ailesinin yanına dönme fikrine odaklandığı gözlemlenmiştir. Ailenin ikametinde yapılan görüşmede değerlendirmenin daha sakin bir tavır ve davranış içerisinde olduğu, ailenin yanında güvenli hissettiği gözlemlenmiştir.

Ekonomik Durum ve İş Durumu

Anne Ayşe Mercan bel fıtığı rahatsızlığı sebebiyle çalışmadığını, iki oğlunun da çalışmadığını, kızı Derya Demir adına aylık *** TL sosyal ekonomik destek yardımı ve kaymakamlıktan yiyecek yardım aldığını, ekonomik destek sistemlerinin sınırlı olduğunu ifade etmiştir.

Öğrenim Durumu

Derya Demir 7. sınıfta eğitim öğretimi bırakmıştır. Annesi kızının eğitime davet etmesi konusunda teşvik etmektedir.

Sağlık Durumu

Derya Demirin nefes darlığı rahatsızlığı bulunmaktadır. Anne Ayşe Mercan’ın bel fıtığı rahatsızlığı bulunmaktadır.

Sabıka Durumu

Ağabey Hakan Demir gasp suçu nedeniyle 4 yıl cezaevinde kalmıştır. Denetimli serbestlikten faydalanan Hakan Demir’in denetimli serbestliği iptal edilmiş ve tekrar cezaevine girmiştir. 4 ay süreli cezaevinde kalan Hakan Demir yakın bir tarihte salıverilmiştir. Ailenin diğer bireylerinin bir sabıka kaydı ya da cezaevi geçmişi yoktur.

Aile ve Sosyal Yaşantısı

Anne Ayşe Mercan ilk evliliğini severek ve ailesini rızasıyla gerçekleştirdiğini, ilk eşinin evliliklerinden bir yıl sonra kalp krizi nedeniyle vefat ettiğini, bu evliliğinden kızı dünyaya Aslı Demir’in geldiğini, eşinin vefatından sonra, eşinin kardeşiyle evlendiğini, eski eşinin ailesinin kendini bu evliliğe zorladığını, evliliğin gönülsüz gerçekleştiğini ifade etmiştir. Kerim Demir ve Ayşe Mercan’ın bu evliliğinden Hakan, Gürkan ve Derya Demirinin dünyaya geldiğini, Ayşe Mercan’ın ilk evliliğinden dünyaya gelen Aslı Demir’in de Kerim Demir’in nüfusuna yazdırıldığını öğrenilmiştir. Kerim Demir *** yılında mali yetersizliklerden kaynaklı işçi olarak Avusturya’ya gitmiş ve oraya yerleşmiştir. Süreç içerisinde anne ve baba boşanmış çocukların velayeti anneye verilmiştir.

Derya Demir annesi ve iki ağabeyi ile birlikte yaşamaktadır. Anne Ayşe Mercan *** doğumlu olup ev kadınıdır. Abla Aslı Demir 25 yaşında eşinden ayrılmış olup bir çocuk annesidir. Ailesinden ayrı bir şekilde yaşamakta ve bulaşıkçılık yaparak hayatının idame ettirmektedir. Hakan Demir 21 yaşında olup ortaokulu mezunudur.  Gürkan Demir 17 yaşında olup ortaokul mezunudur. Anne Ayşe Mercan ebeveynlik becerilerine sahip, çocukları ile ilgili ve sorumluluk sahibi profil sergilemektedir.

Yaşanılan konut durumu

Duygu Demir’in ailesi 4 katlı bir apartmanın 4. katına ikamet etmektedir. Konut 2 oda 1 salondan oluşmaktadır. Konuttaki eşyalar, aile bireylerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzende değildir. Evin içerisinde ısıtma olarak odun sobası kullanılmaktadır. aile bu eve 1500 TL kira bedeli ödediklerini ifade etmiştir.

Değerlendirme ve Sonuç

İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği tarafından *** tarihinde Çocuk Koruma ilk müdahale ve değerlendirme birimine teslim edilen Derya Demir isimli çocuğun tertibi *** tarihinde kuruluşumuza yapılmıştır. Derya Demir’in kuruluşumuza kabulünün yapıldığı *** tarihinden **** Tarihine kadar kuruluşumuzda kalmış, *** tarihinde kuruluşu izinsiz terk ederek kaçak duruma düşmüştür. Derya Demir ** tarihinden kuruluşa polis memurları eşliğinde getirilmiştir. Derya Demir’in kurumu izinsiz terk ettiği dönemde annesi Ayşe Mercan ile çocuğun üstünü yararı hakkında iletişim sürdürülmüştür. Derya Demir’in ailesinin yanında olduğu bilgisi edilmiş ve bunun üzerine ailenin evine sosyal inceleme gerçekleştirmek amacıyla ziyarette bulunmuştur.

Ayşe Mercan’ın kıcı kızı Derya Demir ile 2 yıl önceye kadar herhangi bir problem yaşamadığı fakat çocuğun ergenlik dönemine girdiği dönemden itibaren çeşitli problemler yaşamaya başladıklarını, kız çocuğunun yaşadığı çevresel etkenlerden olumsuz etkilendiğini ve kendisini olumsuz etkileyen arkadaşlar edindiğini, bu süreçte evden kaçma davranışında bulunduğunu, kız çocuğunun bu süreçte madde kullandığını ifade etmiştir.

Anne Ayşe Mercan ile yapılan görüşmelerde ağabey Hakan Aydemir’in Derya Demir ile ilişkilerinin iyi olduğunu, evden kaçtığı dönemde Derya Demir ile sık sık tartıştıklarını fakat aralarında süreğen bir gerginlik bulunmadığını ifade etmiştir.

Derya Demir ile yapılan görüşmelerde ağabeyi Hakan Demir ile aralarında bir problem bulunmadığını ifade etmiştir. Derya Demir’in ağabeyinin yanında kendisini rahatlıkla ifade edebildiği ve güven içinde hissettiği gözlemlenmiştir.

Yapılan sosyal inceleme ve görüşmeler sonucunda

Baba Kerim Demir’in yurt dışında olduğu, çocukları ile çok sık olmamakla beraber iletişimi sürdürdüğü,

Ailede kimsenin maddi geri getiren bir işte çalışmadığı,

Ailenin yaşam şartlarının iyileştirilmeye ve güçlendirilmeye ihtiyacı olduğu,

Anne Ayşe Mercan’ın çocuğun yaşadığı problemlerin çözümünde yardımcı olmak konusunda istekli olduğu,

Anne Ayşe Mercan’ın durumu kabullendiği ve Duygu Demir’in rehabilitesinin gerekliliğinin farkında olduğu,

Anne Ayşe Mercan’ın ebeveynlik becerilerine sahip olduğu,

Derya Demir’in kuruluş bakımını reddettiği,

Anne Ayşe Mercan’ın kız çocuğunun bakım ve tedavisini üstlenmek konusunda istekli olduğu,

Derya Demir’in ailesi yanında kendisini daha iyi ifade ettiği ve güvende hissettiği,

Aile ve kardeş bütünlüğünün korunarak söz konusu çocuğun güçlendirilebileceği,

Çocuğun psikososyal sağlık bütünlüğünün sağlanması gerektiği,

Derya Demir’in kurumda kalması durumunda tekrar kuruluştan izinsiz ayrılarak, risk altında bulunabileceği ortamlara girebileceği ve maddi kullanımının tekrar edebileceği,

Derya Demir’in ailenin yanında rehabilite edilmesinin Derya Demirel’in daha olumlu sonuçlar doğuracağı, Derya Demir’in ailenin yanında bulunduğu süreç içerisinde evinizi terk etmediği tespit edilmiştir.

Yukarıda aktarılan bildirim değerlendirilmesi sonucunda,

Derya Demir’in 5395 sayılı kanunda tanımlanan korunmaya muhtaç çocuk statüsünde olmadığı, çocuğun kuruluş bakımını ısrarla reddettiği, yaşamın aile ortamında devam ettirmesinin çocuğun psikososyal gelişimi açısından uygun olacağını, Duygu Demir’in korunmaya muhtaç çocuk statüsünde değerlendirilmeyerek ailesi Ayşe Mercan’a teslim edilmesinin, işlemleri süresince de annesine izin verilmesinin, ailenin sosyal ekonomik yoksunluk içerisinde olduğunun tespit edilmesi nedeniyle, sosyal ve ekonomik destek yönetmenliğinin 6 maddesinin (b) bendi gereğince sosyal yardım hizmetinden bir yıl süreyle yararlanmasının ve ödemenin derleyen Demir Demir adına anne Ayşem Mercan’a yapılmasının Derya Demir hakkında 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 5/1-a maddesi gereğince danışmanlık tedbiri alınarak çocuğun izlenmesine, devamının sağlanmasının Derya Demir’in bir eğitim kurumuna gündüzlü ve yatılı olarak devamının ve bir iş ya da meslek edinebilmesi amacıyla 5/1-b maddesi gereğince eğitim tedbiri alınmasının, Derya Demir’in fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması ve tedavisi için gerekli geçici veya sürekli tıbbi bakım ve rehabilitasyonun sağlanması amacıyla ilgili kanunun 5/1-d maddesi gereğince sağlık tedbiri uygulanmasının çocuğun üstün yararına olacağı kanaatine varılmıştır.

Sosyal Hizmet Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir