Çocuklarla Boşanma Konusunda İletişim Kurma

Çocuklarla Boşanma Konusunda İletişim Kurma

Ellen Galinsky ve Judy David çocuklarla boşanma hakkında iletişim kurmaya yönelik bir dizi Kural geliştirmiştir:

Ayrılmayı açıklayın

Evdeki günlük aktiviteler bir ebeveynin gittiği bariz hale getirir getirmez çocuklara söyleyin. Mümkünse çocuklara yaklaşan ayrılık anlatılırken her iki ebeveyninde bulunmalıdır. Ayrılma nedenlerini anlamak küçük çocuklar için çok zordur. Ebeveynler çocuklara ne derse desin çocukları ayrılmaya karşı tez oluşturacak nedenler bulabilirler. Ebeveynlerin çocuklara kendilerine kimin bakacağını anlatması ve diğeri ebeveynini görmeye yönelik özel düzenlemeler açıklaması son derece önemlidir.

Ayrılmanın çocuğun hatası olmadığını açıklayın

Küçük çocuklar sıklıkla ebeveynlerin ayrılmasının veya boşanmasının kendi hataları olduğuna inanır. Bu nedenle ayrılmanın sebebinin kendileri olmadığını çocuklara anlatmak önemlidir. Ebeveynlerin bunu birkaç kere tekrarlaması gerekir.

Daha iyi hissetmenin zaman alabileceğini açıklayın

Küçük çocukları olup bitenler hakkında iyi hissetmenin normal olduğunu ve diğer birçok çocuğun da ebeveynlere ayrıldığında bu şekilde hissettiğini açıklayın.Aynı zamanda boşanmış ebeveynlerin duygularından birazını “ben de tıpkı senin gibi ayrılmadan beri zor zamanlar geçiriyorum ama biliyorum ki bir süre sonra daha iyi olacak” gibi bir şey söyleyerek çocuklarla paylaşması da uygundur. En iyisi bu tür beyanların kısa tutulmasıdır ve diğer ebeveyn eleştirilmemelidir.

Kapıyı daha fazla tartışma için açık tutun

Çocuklarınıza ayrılma hakkında konuşmak istedikleri her zaman size gelmelerini söyleyin. Çocukların birikmiş duygularını ebeveynleri ile tartışmalarda ifade etmeleri ve ebeveynlerin kendi duyguları ve korkularını dinlemeye istekli olduğunu öğrenmeleri sağlıklıdır.

Mümkün olduğunca devamlılık sağlayın

Çocukların dünyaları ayrılma ile ne kadar az kesintiye uğrarsa ebeveynleri ile aileye geçiş de o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle ebeveynler mümkün olduğunca zaten uygulanan kuralları sürdürmelidir. Çocukların onlara sadece sıcaklık ve bakım verecek değil fakat aynı zamanda da belirlenmiş uygun sınırlar koyacak kadar kendilerine değer veren ebeveynlere ihtiyacı vardır.

Çocuklarınız ve kendiniz için destek sağlayın

Bir boşanma veya ayrılma sonrasında ebeveynler çocuklar için boşanma veya ayrılma öncesinde oldukları kadar önemlidirler. Ebeveynler çocuklara mümkün olduğunca çok destek vermelidirler, ebeveynler kendilerine yetişkin olarak destek verecek başka kişiler olduğunda en iyi şekilde işlevlerini yerine getirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir