AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi

AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi

İşitme engelli bireyler, kaybın derecesi ve türüne bağlı olarak dudak okuma, işitme cihazları ve koklear implant kullanımı ve beraberinde işitsel rehabilitasyon ile sesleri tanıyarak konuşma eğilimi gösterme, yazarak anlaşma gibi yöntemleri kullanarak ya da tercüman aracılığı ile iletişim kurmaktadırlar. Tercüman aracılığıyla iletişim kuran işitme engelli (sağır) bireyler, iletişim sağlamada diğer işitme engellilere göre daha büyük sorunlar yaşamaktadır.

Bireylerin sosyal ve kültürel uyumu, ancak toplumda üretilen meta ve hizmetlerden yararlanabilmelerine ve buna bağlı olarak toplumda iletişim dili olarak kullanılan sözel dil aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. Bu çerçevede iletişim dili olarak, işaret dilini kullanan bireyler, söz konusu süreçlerden yararlanırken yakın çevresinden destek almaya çalışmaktadır. Ancak bu durum hem tercümanlık hizmeti vermeye çalışan aile bireyleri hem de işitme engelli birey açısından ağır bir yük oluştururken hizmetlere erişim ve hakların kullanımında da işitme engelli bireyleri ikincil sınıfa itmektedir. Bu nedenle AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi hizmeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hizmete geçirilmiştir.

AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi, 81 il kapsamında bütün il, ilçe, köy ve beldelerde yaşayan, iletişim dili olarak Türk İşaret Dili’ni kullanan işitme kayıplı bireylerin, kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili iş ve işlemlerinde; sosyal hayata erişimde, günlük hayatında ihtiyaç duyduğu her an ve durumda 7/24 erişim sağlayarak iletişim ihtiyacını çözebileceği bir iletişim merkezidir. Merkezde 8 Türk İşaret Dili tercümanı görüntülü olarak çeviri desteği sağlamaktadır.

AİLEM Engelsiz İletişi Merkezi’nden destek almak isteyen bireyler hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sayfası üzerine yerleştirilmiş olan Ailem logosunu kullanarak (https://ailemtid.aile.gov.tr ) hem de akıllı telefonlarına indirecekleri mobil uygulama üzerinden yurtiçi ve yurtdışından hizmet alabilmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir