Sosyal İnceleme Raporu 2

Sosyal İnceleme Raporu 2

Bu rapor sosyal hizmet uygulaması dersi kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanmış olup ideal sosyal inceleme raporunun nasıl olmasına dair bir iddia taşımamaktadır. Raporda yer alan bilgi ve olaylar öğrenci tarafından doldurulmuştur.

Kuruluş          : Adana Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü

Rapor Tarihi  : 17.06.2021

Rapor No        : 2021/01234

MÜRACAATÇININ

Adı Soyadı                  : Mahmut Güçlü

TC Kimlik No               : 12345678910

Anne / Baba Adı          : Emine Güçlü-Ali Güçlü

Doğ. Yeri-Tarihi          : Seyhan/ADANA 20.06.1970

Cinsiyeti                      : Erkek

Medeni Durum              : Evli

Öğrenim Durumu         : Ortaokul

İşi                                : Muhtar

İş Adresi                      : Yurt Mah. Muhtarlığı

Sosyal Güvencesi         : SGK

Aylık Gelirleri              : 2300

İkamet Adresi                : Yurt Mah. 700 Sok. No:73/1 Çukurova/Adana

Müracaat Nedeni          : Mahalle sakinlerinden Mehmet Erdoğan’ın huzurevine yerleştirilmesi

Telefon No                    : 05550000000

HİZMETTEN YARARLANACAK BİREYİN

Adı Soyadı                  : Mehmet ERDOĞAN

TC Kimlik No              : 12398745612

Anne / Baba Adı          : Ayşe ERDOĞAN- Mustafa ERDOĞAN

Anne – Baba Durumu   : İkisi de ölmüş

Doğ. Yeri-Tarihi          : Karaisalı/ADANA, 26.05.1945

Cinsiyeti                      : Erkek

Medeni Durum              : Dul

Öğrenim Durumu         : İlkokul

İkamet Adresi               : Yurt Mah. 700 Sok. No:73/1 Çukurova/Adana

SOSYAL İNCELEMENİN

Yapıldığı Yer: İkamet adresi

Nedeni: Huzurevine yerleştirilme talebi

Bilgi Kaynakları:

-Müracaatçı Mahmut GÜÇLÜ ile yapılan görüşmeden elde edilen bilgiler

-Hizmet talep edilen Mehmet ERDOĞAN ile ikamet adresinde yapılan görüşmeden elde edilen bilgiler

-Mehmet ERDOĞAN’ın karşı komşusu Fadime YAKAN ile ikamet adresinde yapılan görüşmeden elde edilen bilgiler

-Dosya bilgileri ve toplanılan belgeler.

GENEL TANITIM:

Dosyalardan edinilen bilgiler ve mahalle muhtarı Mahmut Güçlü ile yapılan görüşmeye göre Mehmet ERDOĞAN yalnız başına bir apartman dairesinde yaşamakta ve çöpten yiyecek toplamaktadır. Komşular Mehmet ERDOĞAN’ın dairesinden gelen kötü kokular nedeniyle birkaç kez şikayette bulunmuştur. Mahallenin muhtarı Mahmut GÜÇLÜ, 76 yaşındaki Mehmet ERDOĞAN’ın sık sık mahallede çöplerden yiyecek toplarken görüldüğü, yalnız yaşadığı ve bakacak kimsesi olmadığı dolayısıyla huzurevine yerleştirilmesinin uygun olacağını düşündüğü için Sosyal Hizmet İl Müdürlüğümüze 10.06.2021 tarihinde dilekçe yoluyla başvuruda bulunmuştur.

Mehmet ERDOĞAN’ın huzurevine yerleştirilmesine için ikamet adresinde durumunun incelenmesi amacıyla 16.06.2021 tarihinde ev ziyareti yapılmıştır. Ev ziyareti esnasında evde Mehmet ERDOĞAN bulunmaktadır. Mehmet ERDOĞAN ile yapılan görüşmenin öncesinde karşı komşusu Fadime YAKAN ile de ikamet adresinde görüşme yapılarak vakaya dair bilgiler toplanmıştır.

KİŞİLİK ÖZELLİKLER:

Kurum bakımından faydalanması için başvurusu yapılan Mehmet ERDOĞAN 76 yaşında orta boylu oldukça zayıf ve bakımsız görünümlü bir bireydir. Kıyafetleri düzgün görünse de saç sakal tıraşı ve temizliği özenli değildir. Tırnakları uzun ve hijyenik anlamda bakımlı değildir. Fiziksel bir engeli yoktur ancak konuşmasında bazı aksaklıklar vardır. Konuşmanın içeriğinde zaman zaman tutarsız konuşmaları olmaktadır. Geçmiş yaşantısı söz konusu olduğunda oldukça konuşkan olduğu gözlenirken şimdiki hayatından bahsederken birkaç kelimeyle geçiştirmeyi tercih etmiştir. Genel olarak sakin, düşünceli ve sıkılgan kişilik özelliklerinde olduğu gözlemlenmiştir.

İŞ DURUMU:

Görüşmeden edinilen bilgilere göre Mehmet ERDOĞAN Adana Seyhan Belediyesi’nde çöpçü olarak çalışmış ve buradan 14 yıl önce emekli olmuştur. Şu anda herhangi bir ek iş yapmadığını ifade etmiştir.

EKONOMİK DURUM:

Mehmet ERDOĞAN, emekli aylığına sahiptir. Köyde babasından kalma bir arsası olduğunu ancak ilgilenecek kimse olmadığından tarlayı ekmediğini yurtdışında yaşayan çocuğunun kendisine aylık 500 euro da gönderdiğini hesabında parasının olduğunu belirtmiştir.  

ÖĞRENİM DURUMU:

26.05.1945 Mehmet ERDOĞAN, ilkokul mezunudur.

SAĞLIK DURUMU:

Mehmet ERDOĞAN’ın fiziksel engeli bulunmamaktadır. Tansiyon hastası olduğunu belirtmiştir. Bunun dışında konuşurken zorlanmaları olduğu görülmüştür. Yaşlılığa bağlı olarak zihinsel gerilemeler yaşadığı düşünülmüştür. Konuşmasında bazı tutarsızlıklar ile kolunda çizik ve morarmalar olduğu gözlemlenmiştir. Bunlar sorulduğunda 5 gün önce banyoda düştüğünü ifade etmiştir.

SABIKA DURUMU:

 Mehmet ERDOĞAN’ın herhangi bir sabıka kaydı bulunmamaktadır.

AİLE VE SOSYAL YAŞAM:

Mehmet ERDOĞAN’ın eşi Gülçin ERDOĞAN 16 sene önce kanser hastalığından dolayı vefat etmiştir. Mehmet ERDOĞAN’ın tek çocuğu olan kızı Zerda FÖRSTER evlidir ve eşiyle Almanya’da yaşamaktadır. Mehmet ERDOĞAN kızının birkaç senede bir bayramlarda kendini ziyarete geldiğini haftada 2-3 kez telefonda aradığını belirtmiştir. Anne babasını da yıllar önce kaybettiğini kardeşinin köyde yaşadığını ama onunla küs olduğunu belirtmiştir. Eski iş arkadaşlarından çoğunun da öldüğünü; sadece bir asker arkadaşıyla yıllardır görüştüğünü ancak arkadaşı evine uzak oturduğu için görüşmekte zorlandıklarını belirtmiştir.

Mehmet ERDOĞAN, günlerini genelde evde veya dışarıda günde 3-4 saat dolaşarak geçirdiğini ayda bir kez ise asker arkadaşıyla buluştuğunu belirtmiştir. Evde kaldığı zamanlarda genelde oturup televizyon izlediğini ve tele Şu an yaşadığı apartmana 1.5 yıl önce taşındığını yönetici dışında kimseyi tanımadığını onu da aidatı verdiği zamanlarda gördüğünü belirtmiştir.  

KONUT DURUMU:

Mehmet ERDOĞAN, Adana merkez ilçesi Çukurova’da 12 katlı bir apartmanın birinci katında kirada oturmaktadır. Evin yıllık kira bedelinin 18.000 olduğu ve Mehmet ERDOĞAN’ın iki yıllık kirayı peşin vererek sözleşme yaptığı öğrenilmiştir.

Ev, 3+1 olup tek kişi için oldukça büyüktür ancak evin içinde çok fazla eşya vardır. Ev havasız ve kötü kokmaktadır. Evdeki perdelerin neredeyse hepsinin kapalı olduğu evin içinin karanlık olduğu görülmüştür. Evin salonu ve mutfağı oldukça dağınıktır. Mehmet ERDOĞAN’ın daha çok salonda televizyon karşısında yemek yiyip uyuduğu ve buraları da temizlemediği gözlemlenmiştir. Mehmet ERDOĞAN’a evin temizliğini nasıl yaptığı sorulduğunda aylık temizlikçi çağırdığını ifade etmiş ancak daha sonra çocuk ve torunları geleceği zaman sadece temizlettiği anlaşılmıştır. Evin kapısının önündeki çöp kovasının da günlük çöplerin alınmış olmasına rağmen tek kişi için oldukça dolu olduğu gözlemlenmiştir.  Evin girişinde büyükçe bir torba ve sopanın olduğu görülmüş yürüyüşüne destek amaçlı mı kullandığı sorulmuş onun için kullandığını söylese de çöpleri karıştırmak için de kullandığını daha sonradan ifade etmiştir.  

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

Yurt Mahallesi muhtarı Mahmut GÜÇLÜ tarafından, sıklıkla mahallede çöpten yiyecek toplarken görülen Mehmet ERDOĞAN’ın huzurevine yerleştirilmesi için sosyal hizmetler il müdürlüğümüze yapılan başvurunun incelenmesi için 16.06.2021 tarihinde hizmetten yararlanması planlanan bireyin ikamet adresinde ev ziyareti yapılmıştır. Kendisine ev ziyaretine girilmeden önce karşı komşusu Fadime YAKAN ile ön bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede Mehmet ERDOĞAN’ın çöpten yiyecek topladığının defalarca görüldüğü kapının önündeki çöpe sürekli bozulmuş yiyecekler koyduğunu kokudan rahatsız olduğunu konuyu konuşmak için Mehmet ERDOĞAN’ın kapısını çaldığında ise açmadığını birkaç kez yöneticiye şikayette bulunduğunu ifade etmiştir. Ancak iki yıllık sözleşmesi olduğunu ve kirayı ödemesinde sorun yaşanmadığının söylendiğini ifade etmiştir.

Mehmet ERDOĞAN’a ev ziyareti gerçekleştirildiğinde ise kendisinin tek başına yaşadığı görülmüştür. Mehmet ERDOĞAN, 26.05.1945 tarihinde Karaisalı/ADANA doğmuştur. 01.10.1965 tarihinde Gülçin ARAZLI ile evlenmiş; çiftin uzun süre çocukları olmamış ancak 1975 tarihinde 1973 doğumlu Zerda YILDIZ’ı evlat edinmişlerdir. Zerda YILDIZ 2000 yılında evlenerek Almanya’ya yerleşmiştir. Mehmet ERDOĞAN’ın eşi Gülçin ERDOĞAN ise 2005 yılında kanser hastalığından vefat etmiştir. Eşinin ölümünden beri Mehmet ERDOĞAN yalnız başına yaşamaktadır. Kızının bazı bayramlarda kendisini ziyarete geldiğini yurtdışında olduğu için her bayramda görüşemediklerini ifade etmiştir. Anne ve babasını yıllar önce kaybettiğini köyde yaşayan kardeşiyle de yıllardır küs olduğunu bu yüzden görüşmediğini belirtmiştir.

Mehmet ERDOĞAN’ın fiziksel engeli bulunmamaktadır. Sağlık sorunu olarak sadece tansiyon hastası olduğunu belirtmiştir. Bunun dışında konuşurken zorlanmaları olduğu ayrıca kolunda düşme kaynaklı çizik ve morarmaların bulunduğu gözlemlenmiştir. Fiziksel özellikleri açısından Mehmet ERDOĞAN 76 yaşında orta boylu oldukça zayıf ve bakımsız görünümlü bir bireydir. Kıyafetleri düzgün görünse de saç sakal tıraşı ve temizliği özenli değildir. Tırnakları uzun ve hijyenik anlamda bakımlı değildir. Genel olarak sakin, düşünceli ve sıkılgan kişilik özelliklerinde olduğu gözlemlenmiştir.

İlkokul mezunu olan Mehmet ERDOĞAN, Adana Seyhan Belediyesi’nde çöpçü olarak çalışmış ve buradan 2007 yılında emekli olmuştur. Şu anda herhangi bir ek iş yapmadığını ifade etmiştir. Mehmet ERDOĞAN, emekli aylığına sahiptir. Köyde babasından kalma bir arsası olduğunu ancak ilgilenecek kimse olmadığından tarlayı ekmediğini yurtdışında yaşayan çocuğunun kendisine aylık 500 euro da gönderdiğini hesabında parasının olduğunu belirtmiştir.  

Mehmet ERDOĞAN, Adana merkez ilçesi Çukurova’da 12 katlı bir apartmanın birinci katında kirada oturmaktadır. Evin yıllık kira bedelinin 18.000 olduğu ve Mehmet ERDOĞAN’ın iki yıllık kirayı peşin vererek sözleşme yaptığı öğrenilmiştir. Ev, 3+1 olup tek kişi için oldukça büyüktür. Ev havasız ve kötü kokmaktadır. Evdeki perdelerin neredeyse hepsinin kapalı olduğu evin içinin karanlık olduğu görülmüştür. Mehmet ERDOĞAN’ın evde kişisel bakımını ve evinin temizliğini yapmakta zorlanıp zorlanmadığı sorulduğunda idare ettiğini ifade etmiştir ancak evin salonu ve mutfağı oldukça dağınıktır. Mehmet ERDOĞAN’ın daha çok salonda televizyon karşısında yemek yiyip uyuduğu ve buraları da temizlemediği gözlemlenmiştir.

Mehmet ERDOĞAN’a günlük yaşantısı sorulduğunda günlerini genelde evde veya dışarıda günde 3-4 saat dolaşarak geçirdiğini ayda bir kez ise asker arkadaşıyla buluştuğunu belirtmiştir. Dışarıda neler yaptığı sorulduğunda dolaştığını ve bazı yiyecekler topladığını ifade etmiştir. Mahalle sakinlerinden bazılarının ve muhtarın kendisinin çöpten yiyecek topladığını görerek maddi olarak güçlük yaşıyor olabileceğini düşündükleri bu nedenle sosyal hizmetlere başvuru yaptıkları kendisine ifade edildiğinde ise maddi olarak güçlük yaşamadığını kendisinin yıllarca çöpçü olarak çalıştığını insanların her şeyi israf ettikleri çöpte bir sürü kullanılabilir durumda yiyecek olduğunu kendisinin gündüzleri bunları toplayarak akşamları da iyi durumda olanları ayıklayıp hayvanlar için pişirdiğini daha sonra gece çıkıp bunları sokak hayvanlarına dağıttığını buna da emekli olduktan sonra başladığını ifade etmiştir.

Öğrenilen bilgiler çerçevesinde evin durumunun sağlıklı olmadığı, yaşlılıkta düşme yaralanma gibi sorunlarla karşılaşabileceği kendisine yardımcı olan yakını olmadığından bir huzurevine yerleşme imkanı bulunduğu daha sosyal bir ortamda yaşayabileceği maddi durumunun elverişli olması sebebiyle dilerse kendisi için özel bir huzureviyle görüşme yapılabileceği hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.  Bunun üzerine Mehmet ERDOĞAN huzurevlerinden hoşlanmadığını evinde eşinin eşyaları ve anıları arasında hayatını sürdürmek istediğini ifade etmiştir.

 Yapılan görüşmeler sonucunda Mehmet ERDOĞAN’ın maddi olarak sorun yaşamadığı ancak kişisel bakımı ve hijyeni konusunda sorunları olduğu, eşini kaybetmesi ve emekliliği sonrası bir boşluk yaşadığı ve sosyal destek sistemlerinin yetersiz olduğu ve psikolojik olarak zorlanmaları olduğu tansiyon hastası olarak sokaklarda dolaşmasının kendisi için bir risk teşkil edebileceği tespit edilmiştir.

Huzurevine yerleşmek için isteği bulunmayan yaşlı bireyin sosyal inceleme esnasında  tespit edilen sorun alanları çerçevesinde sosyal çalışmacının vaka yöneticiliği, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık rolleri çerçevesinde yaşlı bireye yerel yönetimlerin sağladığı sosyal hizmet olanaklarını kullanarak evine haftalık temizlik personeli gönderilmesi için belediye ile iletişime geçilmesi,  eşinin vefatıyla birlikte yas sürecini tam atlatamadığı ve çöpten yiyecek toplama konusunda psikolojik nedenleri olduğu saptandığından dolayı, psiko-sosyal yönden desteklenmesi için toplum ruh sağlığı merkezi ile iletişime geçilmesi, yaşlı bireyin hayvanlara yardım konusunda duyarlı olmasını sosyal avantaja çevirerek belediyenin hayvan barınaklarında ve ilgili sivil toplum kuruluşlarında gönüllü hizmetlerinin desteklenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Sonuç olarak; Mehmet ERDOĞAN için yapılan huzurevine yerleştirilme başvurusu nedeniyle Huzurevleri ve Yaşlı Hizmetleri Yönetmeliğinin 5 kısmında yer alan 53. maddesinin a) bendi kapsamında inceleme yapılmış; yaşlı bireyin sosyal yoksunluğu olsa da ekonomik yoksunluğu bulunmadığı bireysel tercih olarak kendi evinde yaşamak istiyor olması nedeniyle başvurunun olumsuz yönde değerlendirilmesinin ancak tespit edilen sorun alanlarına yönelik önlemlerin alınmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir